Gruz jest niezwykle pożądanym i popularnym materiałem budowlanym. Cechuje się szerokim zastosowaniem i dobrymi parametrami użytkowymi. Pozostaje zawsze po budowie czy remoncie domu, może jednak być ponownie wykorzystany. Warto zapoznać się z jego możliwym zastosowaniem zanim zdecydujemy się na jego wywóz.

1. Elementy małej architektury ogrodowej

Jeśli chcemy urozmaicić nasz ogród, można tego dokonać na wiele sposobów. Jednym z nich jest wykorzystanie gruzu do stworzenia dekoracyjnych nasypów, pagórków czy skarp. Będzie się dobrze prezentował w połączeniu z oczkiem wodnym, ale także wśród kwiatów i krzewów. W rzeczywistości ogranicza nas jedynie wyobraźnia.

2. Ścieżki i podjazdy

Gruz można wykorzystać do budowy ścieżek, otoczek wokół domu lub podjazdów garażowych. Świetnie utwardzi podłoże, zwłaszcza gliniaste. Aby dodatkowo zadbać o aspekt wizualny, można zmieszać go z innym kruszywem bądź pokryć warstwą ozdobnego kamienia. Gruz cieszy się wysoką wytrzymałością i jest dobrze przepuszczalny.

firma transportowa pomorskie

3. Budowa tarasu

Gruz jest świetnym surowcem do utwardzania terenu pod budowę tarasu. Wysypujemy go jako podbudowę, na którą wylewamy później właściwą, betonową nawierzchnię tarasu. Najlepiej jest zdecydować się na następującą kolejność surowców: folia, piasek, gruz, wylewka betonowa. Na tak przygotowanej nawierzchni można już bez problemu układać panele, kostkę czy płytki.

4. Odprowadzanie wody z posesji

Jeśli mieszkamy na terenach szczególnie narażonych na wilgoć i wodę, dobrym rozwiązaniem będzie wykorzystanie gruzu jako drenaż. Wystarczy wykopać dół, a następnie napełnić go gruzem. Dzięki temu cała woda spływająca z nieprzepuszczalnych, okolicznych gruntów lub z dachu będzie gromadzić się właśnie w tym miejscu. Gruz cieszy się bardzo dobrą przepuszczalnością.

5. Ponowne wykorzystanie przez kogoś innego

Jeśli nie potrzebujemy już gruzu, zawsze warto zapytać sąsiadów lub znajomych czy chcą z niego skorzystać. Jeśli oni także nie chcą go użyć, pozostaje zamówienie profesjonalnej firmy transportowej, która wywiezie nasz gruz. Zostanie on wykorzystany do budowy przez kogoś innego lub przez firmę zajmującą się np. budową dróg.