Transport ziemi i kruszywa jest zadaniem wymagającym i niekiedy skomplikowanym. Surowce te muszą być przede wszystkim odpowiednio zabezpieczone, aby nie wysypały się na drogę podczas przewożenia. Jedną z częściej wybieranych gleb jest czarnoziem. Co warto wiedzieć o niej oraz o jej transporcie?
Co to czarnoziem?
Czarnoziem to rodzaj bardzo żyznej gleby, bogatej w próchnicę odpowiadającą za jej charakterystyczny kolor. Powstała ona pod roślinnością stepową ze skał bogatych w węglan wapnia. Dzięki temu zawiera wszelkie niezbędne składniki do rozwoju roślinności.
W związku ze swoją niezwykłą żyznością czarnoziem jest powszechnie wykorzystywany pod trawniki, ogrody, rabaty kwiatowe, warzywniki czy inne tereny, na których znajduje się lub będzie znajdować się w przyszłości roślinność. W praktyce można uprawiać na niej każdy rodzaj rośliny, spodziewając się bujnych kwiatów lub obfitych zbiorów. Czarnoziem może również służyć do podnoszenia lub wyrównywania terenu.
Jak najlepiej transportować czarnoziem?
Transport ziemi wymaga odpowiedniej wiedzy, znajomości przepisów oraz doświadczenia. Nie jest to wdzięczny surowiec, a przy błędnym lub pobieżnym zabezpieczeniu może osunąć się na drogę, stwarzając poważne zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego.
Czarnoziem można transportować po umieszczeniu w specjalnych, wytrzymałych workach. Wówczas worki należy ułożyć równo obok siebie, aby pomieścić jak najwięcej ziemi. Innym sposobem jest umieszczenie ziemi w wywrotce, w takich sytuacjach jednak konieczne jest bardzo dokładne i solidne zabezpieczenie jej plandeką.
Specjalistyczne firmy wykorzystują do przewozu ziemi również różnego rozmiaru kontenery, dzięki czemu możliwy jest nie tylko transport surowca, ale również jego przechowywanie do momentu wykorzystania.

Najnowsze komentarze