Piasek ma niezwykle szerokie zastosowanie, szczególnie w budownictwie, ale nie tylko. Dla wielu osób trudnością może być jednak jego przewóz, ponieważ w tej kwestii nie jest to materiał przyjazny. Właśnie dlatego dużą popularnością cieszą się firmy oferujące usługi transportu piasku. Jak przebiega taki transport?

Transport piasku – jak wygląda?

Transport piasku jest dość skomplikowany, ponieważ ogromna ilość drobnych elementów, musi być odpowiednio zabezpieczona. Ładunek nie może się wysypać, co wiązałoby się ze stratami finansowymi oraz zanieczyszczeniem dróg. W pierwszej kolejności należy więc przygotować odpowiednie pojazdy, które wytrzymują znaczne obciążenia.

Piasek najczęściej pakuje się w specjalne, obszerne worki, co dodatkowo zabezpiecza go przed rozsypaniem się. Nieco rzadziej umieszcza się go po prostu w szczelnej naczepie lub wywrotce. Pojazdy muszą być dedykowane do przewozu drobnego kruszywa. Następnie wystarczy już tylko przewieźć towar we wskazane przez klienta miejsce. Po dotarciu do celu pojazd jest opróżniany z piasku.

firma transportowa pomorskie

Ustalenie potrzeb i preferencji klienta

Na samym początku należy skontaktować się z wybraną firmą i przedstawić swoje oczekiwania. Na tym etapie warto zapytać o cenę transportu, możliwość dostarczenia pod wskazany adres, a także poinformować o odległości, która ma być pokonana czy ilości potrzebnego piasku. Dokładne ustalenie warunków współpracy wyeliminuje nieporozumienia w przyszłości.

Aspekt prawny

Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 roku mówi o tym, że piasek musi być przewożony w odpowiednich warunkach. Bezpieczny transport możliwy jest wówczas, gdy mamy do czynienia z właściwą wagą ładunku, a także ze szczelnie zamkniętą skrzynią ładunkową. Tym samym unikniemy rozsypania się piasku w momencie najechania na nierówność, przy kolizji drogowej lub podczas gwałtownego hamowania. Dodatkowo ładunek musi być solidnie zabezpieczony z każdej strony, także od góry.