Warto wiedzieć w jaki sposób zabezpieczyć ładunek podczas transportu drogowego, ponieważ to właśnie od tego zależeć będzie jego bezpieczne dowiezienie do celu. Jest kwestią kluczową, zarówno w przypadku firm, jak i osób prywatnych. Przy odrobinie wiedzy i niekiedy pomysłowości można solidnie zabezpieczyć każdy, nawet niewygodny czy niestandardowy ładunek.
Zabezpieczanie ładunku – krok po kroku
Sposób zabezpieczenia ładunku zależy od jego rodzaju i wielkości, jednak pomimo tego niektóre aspekty są wspólne dla wszystkich przesyłek. Zabezpieczenie ładunku przedstawiane krok po kroku prezentuje się następująco:
- planowanie – szacujemy rodzaj ładunku, jego wielkość i podatność na uszkodzenia, dzięki czemu wiemy, jak solidne musi być zabezpieczenie
- zgromadzenie odpowiednich materiałów zabezpieczających lub ich kupno
- precyzyjne zabezpieczenie
W przypadku dużych przesyłek zaleca się zapakowanie ich do kartonów dodatkowo zabezpieczonych wewnątrz np. folią bąbelkową. Kartony ustawiamy na palecie i mocno owijamy przeźroczystą folią, tak, aby nie spadły z palety podczas przewozu. Innym sposobem zabezpieczania ładunków jest umieszczenie ich w skrzyniach i skrzynkach.
Nie należy zapominać o używaniu materiałów absorbujących wstrząsy, takich jak wspomniana folia bąbelkowa, styropian, gazety lub inne wypełniacze. Zabezpieczenie nie odbędzie się bez wytrzymałej taśmy. Jeśli przewozimy bardzo delikatne produkty warto dodatkowo zaopatrzyć się w naklejki informujące o tym lub znaki ostrzegawcze.
Dlaczego warto zabezpieczać ładunek?
Odpowiednio zabezpieczony ładunek nie ulegnie zniszczeniu, szczególnie podczas gwałtownego hamowania, ocierania się paczek o siebie, działania czynników atmosferycznych czy w razie ewentualnej kolizji drogowej. Mamy gwarancję, że przy wystąpieniu niespodziewanego wypadku, ewentualny koszt wymiany uszkodzonych produktów bądź naprawy szkód w środowisku będzie mocno ograniczony lub znikomy.
Najnowsze komentarze